Разкрити факти за отглеждане на лозя

От избора на материалите зависи дали ще бъде максимално добре изпълнено фиксирането на тела към коловете. Тази операция се изпълнява много по-качествено на подпорни колони, произведени от напрегнат бетон, тръби от неръждаема стомана или от механично отрязана дървесина, импрегнирана чрез потапяне във вана за по-висока устойчивост на загниване.

Облик Създаване на сметка Влизане Лични инструменти Създаване на сметка

Важно е да се знае, че последния етап от ферментацията е преобразуване в оцетна киселина, като процесът не може да се обърне.

Доц. д-р инж. Ангел Трифонов, Аграрен университет – Пловдив

От прекия контакт с кислорода, багрилните вещества изразяват по-ярко цвета си, а виното придобива по-наситен червен цвят.

Неделчев (агротехника и ампелография), К. Д. Стоев (физиология на лозата), М. Кондарев (селекция и агротехника).

/ Аминокиселини Хоби торове Водоразтворими торове Водоразтворими торове

Калемът се поставя на подложката, като се стремите отрезите да се припокрият, и двете части се фиксират с памучен конец без да се стяга излишно. Добър показател за успешността на операцията е появата на влага върху калема, което показва, че резникът успешно е получил хранителни вещества от подложката. Обикновено за окончателното прихващане на калема са необходими две седмици.

При двата метода на съхранение, джибрите, съдът и мястото около него се поръсват с дървесна пепел. Добре съхранените джибри от червено грозде придобиват червен цвят, а белите сортове – зеленикав.

Не са подходящи само заблатените тежки и сбити почви. В сравнение с винените десертните сортове имат по-големи изисквания към почвата и горенето.

С тях се избягва образуването на буци и се елиминира деформирането на почвената повърхност.

Останалата част от лозата не трябва да бъде твърде голяма, но все пак се оставя, защото тя е застраховка, която ще позволи на растението да се възстанови в случай на увреждане на младия прираст - тази застраховка не трябва да бъде прекомерна.

Както при овощните дървета и храсти лозата натрупва големи количества резервни хранителни вещества в корените, стъблото и пръчките, които се лозя използват през пролетта при развитието на младите леторасти и листата, а също и при формирането на добива.

Когато междуредията в лозето се поддържат в затревено състояние, като за целта се използват подходящи тревни смеси, борбата с плевелите се извършва с косене. Използват се косачки както с упорно-палцев режещ апарат, така и ротационни косачки. Вторите дори са по-добри от гледна точка на това, че наситняват окосената маса и я разпръскват по цялата повърхност на междуредието, като впоследствие тя се използва за мулчиране.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Разкрити факти за отглеждане на лозя”

Leave a Reply

Gravatar